نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI چیست؟

Back to Blog
MFI دستی
دستگاه شاخص جریان مذاب (MFI)

نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI چیست؟

نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI چیست؟

نرخ جریان جرمی مذاب (MFR) یا شاخص جریان جرمی مذاب (MFI) تعیین خاصیتی از جریان مذاب پلیمر است که به عنوان خواص رئولوژیکی ماده در حالت مذاب شناخته می شود. مقدار MFR جرم مقدار ماده ای است که طی 10 دقیقه تحت فشار مشخص و در دمای مشخص از میان دای با ابعاد مشخص عبور کرده و بیرون می آید.

یک پلیمر از زنجیره هایی با طول های مختلف تشکیل شده است، به همین دلیل طول زنجیره پلیمری ویژگی های جریان مذاب را تعیین می کند. از آن جا که کنترل دقیق طول زنجیره ها در فرایند پلیمریزاسیون مشکل است، توزیع طول زنجیر یا درواقع توزیع وزن مولکولی پلیمر است که بر خواص جریان مذاب تاثیرگذار است.

هرچه مقدار MFR یا MFI بالاتر باشد، یعنی در طی زمان ثابت (10 دقیقه) مقدار بیشتری از پلاستیک در دمای آزمون جریان می یابد، یعنی مقاومت به جریان یافتن پلیمر یا پلاستیک کم تر است و راحت تر جریان می یابد، مقاومت به جریان یافتن را با مفهومی به نام ویسکوزیته می شناسیم. درنتیجه هرچه MFR یک پلیمر بالاتر باشد، ویسکوزیته آن پایین تر خواهد بود.

توزیع وزن مولکولی همچنین بر خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمر نیز تاثیر به سزایی دارد.

در آزمون MFR یا MFI پلیمر در داخل محفظه دستگاه گرم شده تا به حد جاری شدن برسند، یک وزنه متناسب با نوع پلیمر بر روی آن قرار می گیرد، نیروی جاذبه و وزنه تواما باعث می شوند که جریان مذاب از دای دستگاه که لوله ایست توخالی به قطر 2/095 میلیمتر از دستگاه خارج شود.

 

اهمیت آزمون MFR یا MFI و دلایل استفاده از آن

در فرایند تولید یک محصول اگر در بچ جدید، مقدار MFR به طور غیر قابل کنترل و نا آگاهانه تفاوت کند می تواند اثرات مخربی بر بهره وری و کیفیت محصول بگذارد. بنابراین بسیار مهم است که مواد ورودی به واحد تولیدی با استاندارد های مربوطه تست شوند و صحت آن ها تایید شود.

برای مثال اگر MFR یا MFI مواد از حد مورد انتظار بیشتر باشد می تواند منجر به فلش قالب تزریق شده و در نتیجه تعداد محصولات مرجوعی بالا رود و تمیز کردنقالب و دستگاه تزریق نیز روزها زمان نیاز داشته باشد. در بدترین حالت نیز ممکن است باعث آسیب جدی به نازل شود که تعویض آن هزینه بالایی خواهد داشت.

در طرف مقابل اگر مقدار MFR یا MFI کمتر از حد مورد انتظار باشد، به علت اینکه ویسکوزیته بالاتر خواهد بود و جریان پذیری کمتر است، ممکن است قالب را کاملا پر نکند و بازهم تعداد محصولات غیر سالم بالا رود.

 

استاندارد های آزمون MFR یا MFI

استاندارد ملی 1-6980، ISO 1133-1 و ASTM D1238

 

تجهیزات مورد استفاده در اندازه گیری نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI پلیمرها

 دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFR مطابق استاندارد ISO 1133 یا ملی 6980 دارای یک دای با طول اسمی 8 مییمتر و قطر اسمی منفذ 2/095 میلیمتر

 

قیمت دستگاه MFI یا MFI

قیمت دستگاه MFI یا MFR را میتوانید از مشاورین با تجربه شرکت آزما پلیمر سام بخواهید.

 

 

(دستگاه MFI) دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب پلیمر ها (دستگاه MFR)

 

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to Blog